Ciekawostki

Zawyżanie cen nieruchomości

Nadmierne zawyżenie ceny prowadzi do nikłego zainteresowania nieruchomością. Domy, mieszkania, lokale czy działki, które znajdują się długo na rynku, w miarę czasu wzbudzają coraz mniejsze zainteresowanie. Jeśli zdarzy się, że właściciel jest zmuszony do szybkiej sprzedaży – może doprowadzić to do sytuacji, iż dom zostanie sprzedany znacznie poniżej oczekiwań. Często więc superokazje dla kupujących wynikają z nieprzemyślanego zawyżenia ceny przez sprzedających.

Jak wycenić DOM

Zacznijmy od tego, jak agenci podchodzą do wyceny nieruchomości. Ważnym narzędziem są statystyki jednakże są one jedynie pomocą – do właściwej wyceny potrzebny jest instynkt, który przychodzi z doświadczeniem i wyczuciem rynku!

Mieszkanie z prawem dożywocia

Zamierzając kupić mieszkanie warto sprawdzić czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. Właściciel nieruchomości może nią swobodnie rozporządzać, czyli również sprzedać bez zgody osoby zwanej dożywotnikiem.

Kredyt to najlepszy wynalazek ludzkości

Tworzy potęgi gospodarcze. Wywołuje kryzysy. Rozwija i niszczy. Daje bogactwo, odbiera rozum. Zabija. Nienawidzimy go, ale żyć bez niego nie możemy. Kredyt. Najlepszy wynalazek ludzkości.

Dom w cenie mieszkania

To możliwe. Mimo że ceny mieszkań spadają, to w dużych miastach wciąż są wysokie. Dla wielu osób zbyt wysokie. Czy alternatywą dla nich może być dom?

Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości użytkowe

Spadające oprocentowanie obligacji i lokat bankowych zwiększa atrakcyjność inwestowania w nieruchomości o charakterze użytkowym.

Ziemia rolna najlepszą inwestycją?

Badania wskazują, że inwestycje w nieruchomości są uważane przez Polaków za najlepszy i najpewniejszy sposób lokowania pieniędzy. Trudno się dziwić, tym bardziej, że kryzys, który dotknął rynki finansowe, najmniej zaszkodził rynkowi nieruchomości gruntowych. Pytanie, czy nadal warto inwestować w ziemię rolną i jak to robić, by osiągnąć zadowalający zysk.

Co warto wiedzieć o umowie przedwstępnej?

Umowa przedwstępna powinna być zawarta w momencie, kiedy z jakiegoś powodu nie można od razu podpisać właściwej umowy kupna-sprzedaży.

Księga wieczysta nieruchomości

Podstawowym dokumentem dotyczącym nieruchomości jest jej księga wieczysta. Dokument ten jest niczym dowód osobisty danej działki rekreacyjnej lub budowlanej, domu czy mieszkania, pozwala określić m. in. jej położenie, właścicieli, powierzchnię, rodzaj nieruchomości. Można w niej znaleźć również informację o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych, dlatego księga wieczysta należy do lektur obowiązkowych każdego, kto zamierza nabyć nieruchomość.

Będą dopłaty do energoszczędnych domów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Wsparcie ruszy w 2013 r. i do roku 2018 obejmie inwestorów indywidualnych łączną kwotą 300 mln zł

Strony