Zawyżanie cen nieruchomości

Nadmierne zawyżenie ceny prowadzi do nikłego zainteresowania nieruchomością. Domy, mieszkania, lokale czy działki, które znajdują się długo na rynku, w miarę czasu wzbudzają coraz mniejsze zainteresowanie. Jeśli zdarzy się, że właściciel jest zmuszony do szybkiej sprzedaży – może doprowadzić to do sytuacji, iż dom zostanie sprzedany znacznie poniżej oczekiwań. Często więc superokazje dla kupujących wynikają z nieprzemyślanego zawyżenia ceny przez sprzedających.

Właściciel zbyt wysoko wycenionej nieruchomości na nadzieję, iż pomimo ceny, ktoś złoży ofertę. Zdarza się to czasem, ale oferowana cena bywa zwykle za niska i prowadzi do frustracji obu stron.
Jest kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę, kiedy będą Państwo planowali sprzedaż nieruchomości:
- Im niższa cena wywoławcza, tym nieruchomość wzbudzi zainteresowanie większej liczby potencjalnych kupców i dzięki temu może szybciej się sprzedać;
- Im cena wywoławcza jest bliższa realnej ceny rynkowej – tym wyższe i bardziej realne są składane oferty;
- Atrakcyjnie wyceniona nieruchomość powoduje, że można spodziewać się kilku ofert, co może dać Państwu szansę uzyskania ceny wyższej od wywoławczej;
- Trafiona cena nie musi być zmieniana, co kilka dni.
 
Działania tego typu spowodują zainteresowanie kupujących, szybszą sprzedaż oraz satysfakcję sprzedającego, który zwrócił się do Agencji Nieruchomości o pomoc i dzięki której uzyskał pozytywny wynik.